PAGE.PHP
content-page.PHP
487212

Chasydzka Droga ...
Z Lublina do Kocka

487212

Mirek Sopek opowiada
o projekcie Cylkow.pl podczas koncertu w Lublinie

W drugiej połowie 2021 roku nasze wydawnictwo zostało współproducentem płyty kantora Symchy Kellera: “Chasydzka Droga”. 

Chasydzka droga”, to niezwykła muzyczna podróż przez mistyczny nieistniejący już świat chasydyzmu Polski wschodniej.  To bardzo emocjonalna muzyka oddająca sposób myślenia, modlitwy i życia polskich Chasydów. Płyta wprowadza nas w świat Rabiego Mendla z Kocka a jej tytuł nawiązuje to wcześniejszej płyty Symchy Kellera poświęconej Widzącemu z Lublina. 

Muzyka zawarta w płycie jest bardzo różnorodna: od szybkich, radosnych weselnych tańców do pieśni o charakterze medytacyjnym, wypełnionych mistyczną melancholią. W tym ostatnim klimacie najpiękniejszym utworem jest “Hallel” – trwająca szesnaście minut chasydzka suita, wprowadzająca słuchacza w klimat modlitw  chasydzkich wspólnotach wschodniej Polski.

 

O pieśni Hallel, Symcha Keller powiedział:

“Pieśń ta nigdy wcześniej nie była nagrana. Większą część melodii do tej modlitwy nauczyłem się od mojego pierwszego Mistrza, kantora z łódzkiej synagogi Icchaka Froimowskiego, który przed wojną prowadził modlitwy w synagodze cadyka z Radoszyc, pochodzącego ze szkoły Widzącego z  Lublina.”

Muzycy: Bartłomiej Stańczyk – akordeon, śpiew, Robert Brzozowski – kontrabas, Paweł Stępnik – gitara, Krzysztof Pachla – klarnet, Tomasz “Bozdek” Kozdraj – bębny, Stanisław Siedlaczek – perkusja.  Gościnnie udział wzięli: tenor liryczny Piotr Bunzler oraz grający na instrumentach biblijnych (“Psalm 150” Michał Kaczor).

Płytę “Chasydzka Droga” można będzie nabyć w naszym sklepie.

 

storefront_page_after